لپ مطلب لیزر کیست مویی

بعد از تشخيص بيماري کیست مویی توسط پزشك ناحيه عمل با بيحسي موضعي كامل بيحس ميشود و فرد هيچ دردي احساس نميكند و سپس به كمك ليزرco2 اقدام به برداشتن كيست بطور كامل ميشود. با توجه به اينكه ليزر همزمان با برش كه معمولا از نوع بسيار ظريف ميباشد باعث سورزاندن رگهاي خون دهنده ناحيه عمل ميگردد و لذا عمل كاملا بدون خونريزي است. با توجه به صدمه حداقلي اعصاب و بافت هاي منطقه بيمار بعد از عمل نيز دردى احساس نميكند همچنين بخاطر حداقل صدمه به بافت هاي اطراف كيست مرحله ترميم زخم نيز سريعتر از جراحي با چاقو اتفاق مي افتد.

*- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – *

این کیست‌ها در قسمت بالای شکاف بین باسن ایجاد می‌شوند که یک حفره یا سوراخ کوچک می باشند که ممکن است درون آن مایع یا چرک پر شود وباعث ایجاد کیست یا آبسه گردد. یک کیست مویی به طورمعمول در برگیرنده ی مو، کثیفی و مواد زائد می باشد. این کیست می‌تواند باعث ایجاد درد شدیدی شود و دراکثر موارد منجربه عفونت شود.

حال می پردازیم به جراحی لیزر کیست مویی:

جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال با لیزر

عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال عوارض و خطرات متعدد و بیشماری داشت اما به علت اینکه تنها روش درمانی قطعی و موثر کیست مویی بود بیماران چاره ای جز پذیرش آن نداشتند ولی در روش درمان با لیزر تمامی خطرات و عوارضی که در روش عمل جراح وجود داشت به طور کامل از میان رفت و میزان موفقیت در درمان بسیار افزایش یافت.

لیزر یکی از جدیدترین و موفق ترین درمان های مرتبط با کیست مویی است و با روی کار آمدن لیزر کیست مویی جراحان عمومی به میزان قابل توجهی عدم عود این بیماری را تضمین می کنند.

کاربرد لیزر در درمان کیست مویی با لیزر

چهار کاربرد لیزر در درمان قطعی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال:

۱-استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زاید

۲-استفاده از دیود لیزر در درمان کیست مویی

۳-استفاده از لیزر پرتوان برای برداشتن کامل ضایعه در مراحل پیشرفته کیست مویی

۴-استفاده از لیزر درمانی بعد از عمل برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم لیزری که برای عمل کیست مویی استفاده می شود.

مزایای لیزر سینوس مویی

در روش درمان کیست مویی با لیزر نیاز به هیچگونه انجام بیهوشی عمومی نیست و بیمار برای اینکه راحت‌تر باشد تحت بی حسی موضعی قرار می‌گیرد. سپس به آرامی محل کیست مویی بدون نیاز به تیغ و چاقوی جراحی به وسیله‌ی اشعه‌ی لیزر برش داده می‌شود و تخلیه می‌شود. با تاباندن اشعه‌ی لیزر به ناحیه آسیب دیده و ترمیم آن بیمار هیچگونه احساس دردی ندارد و با سوزاندن مویرگ‌ها و عروق خونی اطراف ناحیه کیست مویی میزان خونریزی به حداقل می‌رسد.

بیمارانی که لیزر کیست مویی انجام میدهند رضایت قابل توجهی دارند و اظهار می کنند که هیچ دردی را احساس نمیکنند. تاکنون در میان تمام روش های موجود برای درمان کیست مویی، لیزر کیست مویی توانسته بیشترین درصد موفقیت را به خود اختصاص دهد.

دوره نقاهت بعد از درمان کیست مویی با لیزر

میزان موفقیت درمان کیست مویی با لیزر تنها دلیل استقبال بیماران از این روش نیست، دلیل قابل توجه دیگر زمان کوتاه استراحت بعد از درمان با لیزر است و بیمار می تواند به سرعت به کارهای روزمره خود باز گردد. بیمار نهایتا یک روز در بیمارستان بستری شود و همچنین ممکن است در همان روز جراحی بعد از معاینه پزشک مرخص شود. بیمارانی که تحت درمان کیست مویی با لیزر قرار گرفته اند به طور متوسط 2_4 روز زودتر از کسانی که جراحی سنتی دارند به روند طبیعی زندگی باز میگردند.
همچنین درمان کیست مویی با لیزر باعث درد کمتری در بیمار می شود. به طور متوسط، بیمارانی که تحت درمان با لیزر قرار گرفته اند به مدت 5 روز پس از جراحی، داروهای مسکن و ضد درد دریافت می کنند.