تعیین وقت

لیزر کیست موییلیزر کیست مویی یک روش درمانی کاملا نوظهور و اثر بخش است که در کلینیک لیزر شفا با پزشکان متخصص با تجربه انجام میشود.

کلینیک لیزر شفا توسط دکتر داود تاج بخش بعنوان اولین مرکز تخصصی درمان با لیزر از سال 1384  تاسیس شده و بر روی درمان با لیزر کیست مویی و سایر بیماری های نشیمنگاهی تمرکز نموده است پزشکان این کلینیک تا کنون بیش از 70 هزار جراحی لیزر موفق را سپری کرده اند که سبب شده تجربه ارزشمند و منحصر بفردی را کسب نمایند. در حال حاضر کلینیک لیزر شفا فقط دو شعبه در تهران دارد که یکی در سعادت آباد و دیگری در فرشته (پارک وی) واقع شده اند که هردو با مدیریت دکتر داود تاج بخش اداره می گردند.

درمان بواسیر با لیزر

کیست مویی چیست؟

کیست مویی یا به اصطلاح بیماری رانندگان جیپ، یک توده غیر طبیعی در زیر پوست بوده که محل تجمع چرک و زائده های مو در ناحیه انتهای ستون فقرات می باشد. محل تشکیل این کیست در بالای باسن در ناحیه ساکروم است. در جنگ جهانی دوم بیش از 80000 سرباز به کیست مویی دچار شدند که دلیل اصلی آن تکان های شدید و پیوسته در ماشین های نفربر بود. اگر کیست مویی در زمان مناسب درمان نشود می تواند زمینه ساز عفونت سیستمیک (گسترش عفونت از طریق خون به کل بدن) و سرطان پوست (کارسینوم سلول سنگفرشی) باشد. کیست مویی در مردان پر مو و نوجوانان کسانی که تازه به سن بلوغ رسیدند می تواند شایع تر باشد. افرادی که در طول روز مدت زیادی می نشینند و تحرک کمی دارند در معرض این بیماری هستند.

باور برخی از پزشکان در مورد کیست مویی

معمولا عامل وراثت و ژنتیک یکی از مهمترین عوامل پدید آوردنه این بیماری می باشد.

علائم کیست مویی

 • تب خفیف
 • خروج مو از کیست
 • حساسیت به لمس
 • مشاهده یک یا چند فرورفتگی و سوراخ در بالای باسن
 • احساس درد حین نشستن روی صندلی و حین راه رفتن
 • تورم، التهاب و قرمزی پوست در ناحیه ساکروم ( بالای باسن بر روی کمر انتهای دنبالچه)
 • خروج ترشحات و چرک و خونابه از محل برآمدگی و احساس رطوبت در ناحیه بالای باسن

تنها راه درمان کیست مویی = جراحی

تقریبا تنها راه درمان کیست مویی را اکثریت پزشکان جراحی میدانند که سبب میشود موهایی که در آن ناحیه جمع شده اند را از بدن خارج نماید البته در زمانی کیست مویی در زمان مناسب درمان نشود منجر به عفونت در آن ناحیه میشود که معمولا بایستی این چرک و عفونت از بدن خارج و سپس جراحی صورت گیرد. البته لازم به ذکر هست هرچه چرک بیشتر شود کیست دردناک تری را تجربه خواهید کرد.

در زمانی که کیست مویی عفونت میکند ابتدا عفونت و کل ناحیه عفونت کرده توسط جراح تخلیه و برش داده میشود و جراحان محل جراحی را باز میگذارند و پانسمان خواهند کرد ولی در زمانی که کیست عفونت نکرده باشد جراحی ساده تر بوده و نیازی برداشتن بخش بیشتری نمی باشد و فقط کیست برداشته میشود و شاید هم بخیه بزنند که میزان عود در این حالت بیشتر خواهد شد بنابراین در این روش هم سعی میشود ناحیه جراحی باز گذاشته شود.

Pilonidal sinus laser

انواع جراحی کیست مویی

معمولا کیست مویی به دو ورش جراحی سنتی و جراحی با لیزر انجام میشود. که تقریبا جراحی سنتی اصلا قابل قیاس با جراحی با لیزر نمی باشد و بسیار دردناک تر و اذیت کننده تر از جراحی با لیزر می باشد به همین دلیل اکثریت اقدام به جراحی با لیزر کیست مویی می نمایند. از آنجا که جراحی کیست مویی به روش سنتی بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد در اینجا به آن خیلی اشاره ای نخواهیم نمود. اما می توانید با مطالعه این مطلب در مورد جراحی سنتی کیست مویی مطالعه نمائید.

 

درمان با لیزر کیست مویی

در روش لیزر کیست مویی، پزشک ابتدا از  بی حس کننده موضعی استفاده می نماید و پس از آن محتویات داخل کیست مویی را تخلیه نموده و سپس با استفاده از لیزر، محفظه کیست و مجرای خروجی آن را برمیدارد.  و در انتها با توجه به شرایط بیمار دو حالت زیر امکان دارد:

 1. محل زخم بخیه زده میشود در این روش دوره نقاهت کوتاه تر است اما احتمال برگشت کیست نسبت به روش دوم بیشتر است که خیلی توصیه نمی شود.
 2. محل زخم باز گذاشته شود و فقط پانسمان شود، در این شرایط دوره نقاهت طولانی تر است و مدت آن بستگی به اندازه زخم و عمق آن دارد؛ اما احتمال عود دوباره کیست بسیار پایین تر است.

در هر دو روش، رعایت مواردی که پزشک به شما توصیه می کند بسیار حیاتی و مهم است. رعایت بهداشت و تمیزی در محل زخم، اصلاح مو های اطراف آن و مراجعه به موقع به پزشک پس از جراحی و دیگر موارد.

مزایای درمان با لیزر کیست مویی

 • عدم احساس درد قابل توجه در درمان با لیزر
 • دوره نقاهت کوتاه تر از جراحی سنتی
 • پس از جراحی با لیزر بیمار سختی های بسیار کمتری نسبت به جراحی سنتی خواهد کشید و زودتر و راحت تر می تواند به سرکار و فعالیت های روزمره بازگردد.
 • لیزر عصب های قطع شده را ترمیم نموده و سبب کاهش درد پس از درمان میشود.
 • کاهش چشمگیر خونریزی حین جراحی
 • به بیهوشی در بیمارستان نیازی ندارد و با یک بی حسی موضعی ساده انجام میشود و به صورت سرپایی انجام میشود.
 • احتمال انتقال عفونت های بیمارستانی در روش با لیزر، صفر است اما در جراحی سنتی احتمال انتقال عفونت ها مانند هپاتیت وجود دارد.
 • در دوران کرونا با توجه به شرایطی که بیماران مشکوک به کرونا و یا مبتلا شده به کرونا به بیمارستان بابت تشخیص و درمان مراجعه می نمایند احتمال ابتلا به بیماری را بالاتر از کلینیک تخصصی ما خواهد برد و به طرز قابل توجهی انتقال بیماری را نزدیک به صفر می نماید.
 • اگر به طور دقیق بررسی کنید در خواهید یافت که هزینه تمام شده جراحی لیزر به مراتب کمتر از جرای سنتی خواهد بود.
 • رسیدگی و پاسخ گویی در کلینیک های خصوصی به مراتب بهتر از بیمارستان خواهدبود.
 • هنگامی که لیزر به بستر زخم تابانده می شود سبب از بین رفتن ریشه های باقیمانده احتمالی حین عمل کیست مویی می شود
 • میزان کنترل شده ای از بافت بدن خارج میشود که نسبت به جراحی سنتی کمتر می باشد.
 • بعد از درمان با روش لیزر کیست مویی و بهبود جای زخم و از بین بردن مو های ناحیه کیست با لیزر، درصد عود دوباره 2 درصد است درحالی که جراحی سنتی حدود 10 درصد است.

در عکس زیر می توانید قیاس بین دو جراحی را بسنجید:

جدول مقایسه لیزر شفا

 مدت زمان جراحی لیزر کیست مویی

معمولا بین 15 دقیقه الی 45 دقیقه بطول خواهد کشید که بستگی به پیشرفت بیماری دارد.

نقش تجربه پزشک در درمان کیست مویی

نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد نقش تجربه پزشک در درمان کیست مویی می باشد. پزشکانی که صرفا تخصصی در این حوزه فعالیت می نمایند کیس های جراحی بیشتری را تجربه خواهند نمود و سبب درمانی بی نقص تر و دقیق تر خواهند شد.

بهترین دکتر کیست مویی

درمان این بیماری می بایست توسط یک دکتر متخصص جراح عمومى حاذق كه با كارآيى ليزر بخوبی نيز آشنا باشد صورت بگیرد تا بیماری به طور کامل درمان شود. برای یافتن بهترین دکتر کیست مویی می بایست به سابقه و همچنین میزان تحصیلات دکتر رجوع کنید تا بتوانید بهترین دکتر کیست مویی را پیدا کنید. در واقع تجربه نقش تعیین کننده ای را در درمان دارد.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

کلینیک ما  بیش از 16 سال تجربه تخصصی در این حوزه دارد و تمام تمرکز خود را فقط صرف درمان بیماری های کیست مویی، بواسیر، شقاق و فیستول نموده است علاوه بر این این کلینیک اولین و با تجربه ترین کلینیک تخصصی در این حوزه می باشد که بیش از70 هزار مورد جراحی داشته  که بخش اعظمی از این جراحی ها صرفا در مورد کیست مویی بوده است.

 • صداقت با بیمار
 • ویزیت در سریع ترین زمان ممکن
 • ویزیت بیماران اورژانسی در سریع ترین زمان
 • دارای بیش از 7 پزشک متخصص کیست مویی
 • ضدعفونی کردن محیط و استریل وسایل دائماً در طول روز

با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما

برخی سوالات متداول در مورد لیزر کیست مویی

چرا دچار کیست مویی می شویم؟

معمولا این بیماری از ژنتیک بیمار می باشد تا سایر عوامل اما برخی ها این نظر را دارند که اگر زیاد فشار بر روی ناحیه ستون فقرات نیاید می تواند عامل پیشگیری کننده نیز باشد.

اگر جراحی نکنم کیست خودش درمان میشود؟

متاسفانه درمان کیست مویی راخی جز برداشتن موهای داخل کیست و تخلیه آن ندارد که یا با جراحی سنتی انجام میشود و یا با لیزر.

خودم میتونم کیست را تخلیه کنم؟

اصلا این کار توصیه نمیشود و حتما توسط پزشک جراح بایستی صورت بگیرد.

برای جراحی پیش چه پزشکی بایستی مراجعه کنم؟

بهتره نزد پزشک جراح عمومی رفته و به تجربه خود پزشک یا آن مرکز حتما توجه شود.

آیا بعد از جراحی لیزر کیست مویی احتمال عود وجود دارد؟

در هر نوع جراحی ای احتما عود هست اما در جراحی لیزر این احتمال نیز کاهش می یابد.

هزینه درمان کیست مویی با لیزر چه قدر است؟

تعیین دقیق هزینه درمان تنها پس از معاینه توسط پزشک و بررسی اندازه و میزان رگ های درگیر و دیگر موارد، قابل تعیین است. برای تعیین میزان هزینه عمل با لیزر و معاینه توسط پزشک متخصص در کلینیک درمان بیماری های مقعدی، با ما تماس بگیرید.

مدت زمان عمل کیست مویی با لیزر چقدر می باشد؟

معمولا این زمان بین بازه 15 الی 45 دقیقه می باشد اما گاها اگر بیماری پیشرفت کرده باشد ممکن است تا 1 ساعت نیز بکشد.

آیا کیست مویی عفونت خواهد کرد؟

بله در صورتی که زمان زیادی گذشته باشد و موهای تجمع شده زمان زیادی بدون توجه در بافت بدن باشند سبب آبسه و چرک خواهند شد که سبب دردناک تر شدن بیماری می گردد.

اگر کیست مویی را درمان نکنم چی میشه؟

قطعا بیماری سخت تر خواهد شد و حتی احتمال مبتلا شدن به سایر بیماری ها بیشتر خواهد شد و اصلا به این فکر نکنید که خودش خوب خواهد شد.

من از شهرستان میام میشه یکروزه جراحی کرد؟

بله میشه ولی بهتره یکی دو روز رو در همان محلی که جراحی شده اید سپری کنید تا با خیالی راحت تر برگردید. اتفاقا مجموعه ما جهت سکونت کم هزینه تر بیماران شهرستانی به آنان کمک می کند که با حداقل مبالغ بتوانند در تهران اقامت کنند.