با توجه به مهارت و تجربه ای که داریم، شما را تا انتهای مسیر درمانتان همراهی کرده، روند درمانتان را تضمین و برگه ضمانت خواهیم داد.

لیزر کیست مویی | بهترین روش درمان کیست مویی ابداع شد!! | کلینیک لیزر شفا
تعیین وقت

لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی یک روش درمانی کاملا نوظهور و اثر بخش است که در کلینیک لیزر شفا با پزشکان متخصص با تجربه انجام میشود.

کلینیک لیزر شفا توسط دکتر داود تاج بخش بعنوان اولین مرکز تخصصی درمان با لیزر در سال 1384  تاسیس شده و بر روی درمان با لیزر کیست مویی و سایر بیماری های نشیمنگاهی تمرکز نموده است. پزشکان این کلینیک تا کنون اجرای بیش از 70 هزار جراحی لیزر موفق را سپری کرده اند که سبب شده تجربه ارزشمند و منحصر به فردی را کسب نمایند. در حال حاضر، کلینیک لیزر شفا در تهران در سعادت آباد با مدیریت دکتر داود تاج بخش اداره می گردد.

درمان بواسیر با لیزر

کیست مویی (pilonidal cyst) چیست؟

کیست مویی یا به اصطلاح بیماری رانندگان جیپ، یک توده غیر طبیعی در زیر پوست بوده که محل تجمع چرک و زائده های مو در ناحیه انتهای ستون فقرات می باشد. محل تشکیل این کیست در بالای باسن در ناحیه ساکروم است. در جنگ جهانی دوم بیش از 80000 سرباز به کیست مویی دچار شدند که دلیل اصلی آن تکان های شدید و پیوسته در ماشین های نفربر بود. اگر کیست مویی در زمان مناسب درمان نشود می تواند زمینه ساز عفونت سیستمیک (گسترش عفونت از طریق خون به کل بدن) و سرطان پوست (کارسینوم سلول سنگفرشی) باشد. کیست مویی در مردان پر مو و نوجوانانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند می تواند شایع تر باشد. افرادی که در طول روز برای مدت زیادی می نشینند و تحرک کمی دارند هم در معرض این بیماری هستند.

باور برخی از پزشکان در مورد کیست مویی

معمولا عامل وراثت و ژنتیک، از مهمترین عوامل پدید آورنده این بیماری می باشند.

علائم کیست مویی

 • تب خفیف
 • خروج مو از کیست
 • حساسیت به لمس
 • مشاهده یک یا چند فرورفتگی و سوراخ در بالای باسن
 • احساس درد حین نشستن روی صندلی و حین راه رفتن
 • تورم، التهاب و قرمزی پوست در ناحیه ساکروم ( بالای باسن بر روی کمر انتهای دنبالچه)
 • خروج ترشحات و چرک و خونابه از محل برآمدگی و احساس رطوبت در ناحیه بالای باسن

 تشخیص کیست مویی

در برخی موارد، تشخیص کیست مویی با یک معاینه فیزیکی ساده انجام می گیرد، اما اگر کیست تراوش کننده ای روی بدن قابل مشاهده نباشد، MRI  یا CT اسکن برای بررسی بیشتر تجویز خواهند شد.

تنها راه درمان کیست مویی = جراحی

تقریبا تنها راه درمان کیست مویی را اکثریت پزشکان، جراحی میدانند که سبب میشود موهایی که در آن ناحیه جمع شده اند را از بدن خارج نماید، البته در صورتی که کیست مویی در زمان مناسب درمان نشود، منجر به عفونت در آن ناحیه میشود که معمولا بایستی این چرک و عفونت از بدن خارج و سپس جراحی سنتی یا درمان با لیزر کیست مویی صورت گیرد. البته، لازم به ذکر هست که هر چه چرک بیشتر شود، کیست دردناک تری را نیز تجربه خواهید کرد.

در زمانی که کیست مویی عفونت میکند، ابتدا عفونت و کل ناحیه عفونت کرده توسط جراح تخلیه و برش داده میشود. جراحان محل جراحی را باز میگذارند و پانسمان خواهند کرد ولی در زمانی که کیست عفونت نکرده باشد، جراحی ساده تر بوده و نیازی برداشتن بخش بیشتری نمی باشد و فقط کیست برداشته میشود و شاید هم بخیه بزنند که میزان عود در این حالت بیشتر خواهد شد، بنابراین در این روش هم سعی میشود ناحیه جراحی باز گذاشته شود.

Pilonidal sinus laser

انواع جراحی کیست مویی

معمولا کیست مویی به دو روش جراحی سنتی و جراحی با لیزر کیست مویی انجام میشود. جراحی سنتی اصلا قابل قیاس با جراحی با لیزر کیست مویی نمی باشد و بسیار دردناک تر و اذیت کننده تر از جراحی لیزر کیست مویی می باشد، به همین دلیل اکثریت مبتلایان اقدام به جراحی با لیزر کیست مویی می نمایند. از آنجا که جراحی کیست مویی به روش سنتی بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد، در اینجا به آن خیلی اشاره ای نخواهیم نمود. اما می توانید با مطالعه این مطلب در مورد جراحی سنتی کیست مویی اطلاعات کسب کنید.

 

درمان با لیزر کیست مویی

در روش درمان با جراحی لیزر کیست مویی، پزشک ابتدا از بی حس کننده موضعی استفاده می نماید و پس از آن، محتویات داخل کیست مویی را تخلیه نموده و سپس با استفاده از لیزر، محفظه کیست و مجرای خروجی آن را برمیدارد و در انتها با توجه به شرایط بیمار، دو حالت زیر امکان دارد:

 1. محل زخم بخیه زده میشود. در این روش، دوره نقاهت کوتاه تر است، اما احتمال برگشت کیست نسبت به روش دوم بیشتر است که خیلی توصیه نمی شود.
 2. محل زخم باز گذاشته شده و فقط پانسمان میشود، در این شرایط دوره نقاهت طولانی تر است و مدت آن بستگی به اندازه زخم و عمق آن دارد؛ اما احتمال عود دوباره کیست بسیار پایین تر است.

درهر دو روش درمان با جراحی لیزر کیست مویی، رعایت مواردی که پزشک به شما توصیه می کند بسیار حیاتی و مهم است. رعایت بهداشت و تمیزی در محل زخم، اصلاح مو های اطراف آن و مراجعه به موقع به پزشک پس از جراحی لیزر کیست مویی و دیگر موارد.

مقایسه جراحی سنتی و لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی به علت راحتی بیشتر بیمار و عوارض کم تر بعد از جراحی، در مقابل روش سنتی پیشنهاد می شود. درمان با لیزر کیست مویی بر خلاف جراحی سنتی، به ایجاد برش های عمیق نیازی ندارد و حداکثر در 1 ساعت انجام  می گیرد.

به علت استفاده از بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی که در جراحی سنتی استفاده می شود، بیمار بعد از عمل، عوارضی را تجربه نخواهد کرد. هم چنین، ظرافت بیشتر دستگاه های لیزر نسبت به چاقو های جراحی باعث می شود که در روش اول، بافت های سالم اطراف کیست مویی آسیبی نبینند.

مزایای درمان با لیزر کیست مویی

 • کاهش چشمگیر خونریزی حین جراحی لیزر کیست مویی
 • عدم احساس درد قابل توجه در درمان با لیزر کیست مویی
 • دوره نقاهت کوتاه تر جراحی لیزر کیست مویی از جراحی سنتی کیست مویی
 • رسیدگی و پاسخ گویی در کلینیک های خصوصی لیزر به مراتب بهتر از بیمارستان خواهد بود.
 • جراحی لیزر کیست مویی عصب های قطع شده را ترمیم نموده و سبب کاهش درد پس از درمان میشود.
 • در درمان با لیزر کیست مویی، میزان کنترل شده ای از بافت بدن خارج میشود که نسبت به جراحی سنتی کمتر می باشد.
 • هنگامی که لیزر به بستر زخم تابانده می شود، سبب از بین رفتن ریشه های باقیمانده احتمالی حین عمل لیزر کیست مویی خواهد شد.
 • اگر به طور دقیق بررسی کنید در خواهید یافت که هزینه تمام شده جراحی لیزر کیست مویی به مراتب کمتر از جراحی سنتی خواهد بود.
 • درمان با لیزر کیست مویی به بیهوشی در بیمارستان نیازی ندارد و با یک بی حسی موضعی ساده انجام شده و به صورت سرپایی انجام میگیرد.
 • احتمال انتقال عفونت های بیمارستانی در روش درمان با لیزر کیست مویی، صفر است اما در جراحی سنتی احتمال انتقال عفونت هایی مانند هپاتیت وجود دارد.
 • بعد از درمان با روش لیزر کیست مویی و بهبود جای زخم و از بین بردن مو های ناحیه کیست با لیزر، درصد عود دوباره 2 درصد است، درحالی که جراحی سنتی حدود 10 درصد است.
 • پس از جراحی با لیزر کیست مویی، بیمار سختی های بسیار کمتری نسبت به جراحی سنتی خواهد کشید و زودتر و راحت تر می تواند به سرکار و فعالیت های روزمره خود بازگردد.
 • در دوران کرونا با توجه به شرایطی که بیماران مشکوک به کرونا و یا مبتلا شده به کرونا در آن بابت تشخیص و درمان به بیمارستان ها  مراجعه می نمایند، احتمال ابتلا به بیماری بالاتر از کلینیک تخصصی ما خواهد بود. این مسئله به طرز قابل توجهی احتمال انتقال بیماری را نزدیک به صفر می رساند.

در عکس زیر می توانید قیاس بین دو جراحی لیزر کیست مویی و جراحی سنتی را بسنجید:

مراقبت های بعد از لیزر کیست مویی

 • از مواد غذایی پر فیبر و ملین استفاده کنید.
 • برای نشستن از بالش های نرم استفاده کنید.
 • از فعالیت یا جا به جایی اجسام سنگین پرهیز کنید.
 • از لباس های گشاد و با الیاف طبیعی استفاده کنید.
 • از نشستن برای بازه های زمانی طولانی پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت، ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید و ضد عفونی کنید.
 • مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • مو های زائد ناحیه را از بین ببرید تا از ورود آن ها به محل زخم جلوگیری شود.

دوران نقاهت بعد از لیزر کیست مویی

دستیابی به سلامت کامل بعد از لیزر کیست مویی، به دوران نقاهت و انجام مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد. در این زمان، لازم است موارد بهداشتی را رعایت کرده و بدون ایجاد بریدگی در محل عارضه، مو های زائد را به طور منظم از بین ببرید. هم چنین، لازم است که با مشاهده علائمی چون تب، ترشح چرکی مجدد یا قرمزی، سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

مدت زمان جراحی لیزر کیست مویی

درمان با لیزر کیست مویی معمولا بین 15  الی 45 دقیقه طول خواهد کشید که بستگی به پیشرفت بیماری دارد.

عود و بازگشت کیست مویی

احتمال عود و بازگشت کیست مویی در جراحی که با لیزر انجام شود، به ویژه اگر دستگاه لیزر پر توان یا کربن دی اکسید توسط جراح مورد استفاده قرار گیرد، در مقایسه با جراحی سنتی،  نزدیک به صفر می رسد. انجام مراقبت های بعد از جراحی لیزر کیست مویی، به تضمین عدم عود و بازگشت این بیماری کمک می کند.

پیشگیری از کیست مویی

 • خودداری از پوشیدن لباس های تنگ
 • اجتناب از نشستن برای مدت طولانی
 • شستن روزانه ناحیه و خشک نمودن آن به طور کامل
 • دنبال کردن رژیم غذایی سالم و پیشگیری از اضافه وزن
 • لیزر موهای زائد به منظور جلوگیری از عود کیست بعد از لیزر

نقش تجربه پزشک در درمان کیست مویی

نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد، نقش تجربه پزشک در درمان با لیزر کیست مویی می باشد. پزشکانی که صرفا به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می نمایند، کیس های جراحی لیزر کیست مویی بیشتری را تجربه خواهند نمود و این سبب درمانی بی نقص تر و دقیق تر خواهد شد.

بهترین دکتر کیست مویی

درمان این بیماری می بایست توسط یک دکتر متخصص جراح عمومى حاذق كه با كارايى ليزر کیست مویی به خوبی نيز آشنا باشد صورت بگیرد تا بیماری به طور کامل درمان شود. برای یافتن بهترین دکتر لیزر کیست مویی می بایست به سابقه و همچنین میزان تحصیلات دکتر رجوع کنید تا بتوانید بهترین دکتر لیزر کیست مویی را پیدا کنید. در واقع، تجربه نقش تعیین کننده ای را در درمان با لیزر کیست مویی دارد.

درمان بیماری با لیزر کیست مویی توسط پزشکان خانم و آقا

کلینیک لیزر شفا این امکان را برای مراجعه کنندگان خود فراهم کرده است که با پزشکان متخصص خانم یا آقا با توجه به علاقه و انتخاب خودشان تحت درمان با لیزر کیست مویی قرار گیرند.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

کلینیک ما  بیش از 16 سال تجربه تخصصی در این حوزه دارد و تمام تمرکز خود را فقط صرف درمان بیماری های کیست مویی، بواسیر، شقاق و فیستول نموده است. علاوه بر این، کلینیک شفا اولین و با تجربه ترین کلینیک تخصصی در این حوزه می باشد که بیش از 70 هزار مورد جراحی لیزر داشته  که بخش اعظمی از این جراحی های لیزر صرفا در مورد کیست مویی بوده اند. موراد زیر، ویژگی هایی هستند که کلینیک شفا را از سایر کلینیک ها متمایز می کنند.

 • صداقت با بیمار
 • ویزیت در سریع ترین زمان ممکن
 • ویزیت بیماران اورژانسی در سریع ترین زمان
 • دارای بیش از 7 پزشک متخصص درمان با لیزر کیست مویی
 • ضدعفونی کردن محیط و استریل مکرر وسایل لیزر کیست مویی در در طول روز

با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما

 

برخی سوالات متداول در مورد لیزر کیست مویی

چرا دچار کیست مویی می شویم؟

معمولا این بیماری از ژنتیک بیمار می باشد تا سایر عوامل اما برخی ها این نظر را دارند که اگر زیاد فشار بر روی ناحیه ستون فقرات نیاید می تواند عامل پیشگیری کننده نیز باشد.

اگر جراحی نکنم کیست خودش درمان میشود؟

متاسفانه درمان کیست مویی راهی جز برداشتن موهای داخل کیست و تخلیه آن ندارد که یا با جراحی سنتی انجام میشود و یا با لیزر کیست مویی.

خودم میتونم کیست را تخلیه کنم؟

اصلا این کار توصیه نمیشود و حتما توسط پزشک جراح بایستی صورت بگیرد.

برای جراحی پیش چه پزشکی بایستی مراجعه کنم؟

بهتره نزد پزشک جراح عمومی رفته و به تجربه خود پزشک یا آن مرکز حتما توجه شود.

آیا بعد از جراحی لیزر کیست مویی احتمال عود وجود دارد؟

در هر نوع جراحی احتمال عود هست اما در جراحی لیزر کیست مویی این احتمال نیز کاهش می یابد.

هزینه درمان کیست مویی با لیزر چه قدر است؟

تعیین دقیق هزینه درمان با لیزر کیست مویی تنها پس از معاینه توسط پزشک و بررسی اندازه و میزان رگ های درگیر و دیگر موارد، قابل تعیین است. برای تعیین میزان هزینه عمل با لیزر کیست مویی و معاینه توسط پزشک متخصص در کلینیک درمان بیماری های مقعدی، با ما تماس بگیرید.

مدت زمان عمل کیست مویی با لیزر چقدر می باشد؟

معمولا زمان لیزر کیست مویی بین بازه 15 الی 45 دقیقه می باشد اما گاها اگر بیماری پیشرفت کرده باشد ممکن است تا 1 ساعت نیز بکشد.

آیا کیست مویی عفونت خواهد کرد؟

بله در صورتی که زمان زیادی گذشته باشد و موهای تجمع شده زمان زیادی بدون توجه در بافت بدن باشند سبب آبسه و چرک خواهند شد که سبب دردناک تر شدن بیماری می گردد.

اگر کیست مویی را درمان نکنم چی میشه؟

قطعا بیماری سخت تر خواهد شد و حتی احتمال مبتلا شدن به سایر بیماری ها بیشتر خواهد شد و اصلا به این فکر نکنید که خودش بدون لیزر کیست مویی خوب خواهد شد.

من از شهرستان میام میشه یکروزه جراحی لیزر کیست مویی کرد؟

بله میشه ولی بهتره یکی دو روز رو در همان محلی که جراحی لیزر کیست مویی شده اید سپری کنید تا با خیالی راحت تر برگردید. اتفاقا مجموعه ما جهت سکونت کم هزینه تر بیماران شهرستانی به آنان کمک می کند که با حداقل مبالغ بتوانند در تهران اقامت کنند.