کیست مویی یا بیماری سینوس پیلونیدال (PNS) چیست؟

این کیست‌ها در قسمت بالای شکاف بین باسن ایجاد می‌شوند که یک حفره یا سوراخ کوچک می باشند که ممکن است درون آن مایع یا چرک پر شود وباعث ایجاد کیست یا آبسه گردد. یک کیست مویی به طورمعمول در برگیرنده ی مو، کثیفی و مواد زائد می باشد. این کیست می‌تواند باعث ایجاد درد شدیدی شود و دراکثر موارد منجربه عفونت شود. درصورت عفونی شدن ، چرک و خون از خود ترشح می‌کند و بوی بدی پیدا خواهد کرد. در بیماری PNS معمولا، مردان به آن مبتلا می شوند و بیشتر در جوانان مشاهده می شود. همینطوردرافرادی که زیاد می‌ نشینند شایع‌ترمی باشد.

کیست مویی چگونه درمان می‌شود؟

دارو درمانی

اگر کیست شما قبل از پیشرفت زمانیکه هیچ گونه دردی وهیچ علامتی از التهاب نداشته باشید، تشخیص داده شود، احتمالا پزشک‌تان یک آنتی بیوتیک قوی  برای شما تجویز خواهد کرد. استفاده از آنتی بیوتیک، کیست مویی را درمان نمی‌کند بلکه شما را از عفونت رهایی می بخشد. پزشک‌تان به شما توصیه خواهد کرد که برای معاینه مرتباً مدتی را مراجعه کنید، و به ‌طور منظم محل مورد نظر را اصلاح کنید و به بهداشت شخصی‌تان بیشتر اهمیت دهید.

تخلیه‌ی کیست

قبل از انجام این روش، پزشک ازیک بی‌حسی موضعی استفاده میکند. پس از آن با استفاده از چاقویی کوچک، آبسه را باز کرده  وهرچیزی که درون آبسه وجود دارد اعم از مو، خون و چرک را از درون آن خارج و آن را تمیز می‌کند. پس از آن او یک پانسمان استریل روی زخم می گذارد و اجازه می‌دهد که از درون ترمیم شود. این زخم به طورمعمول درعرض ۴ هفته بهبود می‌یابد و بیشتر افراد به هیچ روش درمانی دیگری نیاز پیدا نمی‌کنند.

تزریق فنول

قبل از انجام این روش، پزشک ازیک بی‌حسی موضعی استفاده میکند. پس ازآن فنول (یک ترکیب شیمیایی که به منظور ضدعفونی‌کردن به‌کار می‌رود) را درون کیست تزریق می‌کند. این امکان وجود دارد که این روند چندین بار تکرارشود. در آخر این درمان سبب می شود که ضایعه، سفت و بسته شود.امکان این وجود دارد که این درمان عود کند در نتیجه پزشکان در برخی از موارد جراحی را جایگزین می کنند.

جراحی

اگر PNS شما مرتباً عود می‌کند یا چندین دسته حفره دارید، بهترین گزینه برای درمان عمل جراحی می باشد. قبل از عمل جراحی تحت یک بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرید.پس از آن جراح، با بازکردن ضایعات تمام چرک‌ها و کثیفی‌ها را خارج می‌کند. زمانی که این کار انجام شد، جراح شروع به بخیه کردن زخم ها می کند. پس از جراحی پزشک‌تان توضیحات لازم را در مورد چگونه عوض کردن پانسمانتان خواهد داد.  برای جلوگیری از رشد مو در داخل زخم، محل مورد نظر را مرتباً اصلاح کنید.

 درمان کیست مویی به کمک لیزر

 برش یا لیزر

دراین روش جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال و قسمتی از پوست اطراف آن با لیزر برداشته می شود. در این روش زخم بسته نمیشود تا بطور طبیعی بهبود پیدا کند که به طورمعمول چندین هفته طول میکشد. برتری این روش در اینست که کل بافت ملتهب برداشته و احتمال برگشت وعود این بیماری بسیار کم است.

برش با لیزر و بخیه

در این روش فقط قسمت سینوس یا کیست با لیزر برداشته میشود. در این روش درمان برش سینوس با لیزر بیضی شکل می باشد و سپس دو طرف برش به هم نزدیک شده و بخیه میخورد. برتری این روش در این است که زخم خیلی سریع بهبود پیدا می کند ، ولی درصد برگشت سینوس و یا عفونت محل در مقایسه با روش اول بیشترمی باشد. البته اگر بخیه از بین کفل ها به بیرون زده شود خطرهای احتمالی کاهش پیدا می کند.

تکنیک جراحی پلاستیک

در مواردی که سینوس گسترده است برای برداشتن سینوس وپوست پیرامون، جراحی پلاستیک پیشنهاد می شود.