بیماری فیشریا شقاق چیست؟

این بیماری ترک و یا زخمی است که در ناحیه ابتدای مقعد بوجود می آید که بسیار دردناک می باشد وممکن است با خون ریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه باشد. علت های متعددی برای پیدایش شقاق وجود دارد، ولی دربیشتر بیماران با تغییر اجابت مزاج نظیر یبوست و یا اسهال شدید همراه می باشد. خانم هایی که دچار بیماری فیشریا شقاق می باشند دربیشترموارد به دلیل خونریزی های متعدد مقعد دچار کم خونی می شوند.

انواع بیماری شقاق

شقاق یا فیشر دوحالت حاد و مزمن دارد. بیماری فیشر حاد زمانی است که علایم در یک ماه اخیر شروع شده باشد و زخم به صورت حاد باشد و در موقع اجابت مزاج بیمار احساس درد شدید مقعد داشته باشد. بیماری فیشر مزمن زمانیست که علایم بیماری طولانی شود و گاهاً علایم تکرار شود در این حالت در لبه مقعد اکثر مبتلایان یک زائده پوستی ایجاد می شود که در این حالت فرد بیمار نیاز به درمان های بیشتر مانند جراحی دارد.

روش های خانگی درمان شقاق یا فیشر

اولین قدم در درمان بیماری شقاق مقعد، اصلاح تغذیه بیمارمی باشد که باعث برطرف شدن یبوست و نرم شدن مدفوع می‌شود.مصرف مقدار مناسب آب در برنامه رژیم غذایی باید بسیار جدی گرفته شود.استفاده از مواد غذایی فیبردار که شامل سبزیجات و میوه‌جات، خیسانده برگه‌ها و انجیر در آب،‌ شربت خاکشیر و...می باشد  که این مواد می‌توانند یبوست و در نتیجه فشار وارده به مقعد را در زمان دفع از بین ببرد.پرهیز کردن ازمصرف ادویه‌جات و فلفل و چای پررنگ، نسکافه و کاکائو هم از دیگر مواردی است که بیمار باید بعد از بهبودی هم از مصرف آنها اجتناب کند. و همچنین نشستن روزانه ۳ تا ۵ بار در محلول آب گرم و بتادین هم بسیار موثر می باشد.

درمان شقاق با بوتاکس

این روش درمانی بدون نیاز به بستری کردن بیمار و به شیوه ی سرپایی در مطب پزشک انجام میگیرد. با تزریق کردن بوتاکس به اسفنکترکه همان عضله های حلقوی مقعد می باشد باعث شل تر شدن این عضله ها می شود و عضله های مقعد را از حالت اسپاسم بیرون می آورد و به این دلیل اسپاسم اسفنکترهای مقعد موجب انقباض شدید عضلات کانال مقعد می شود که مهمترین دلیل درمان نشدن شقاق یا بیماری فیشر است به این دلیل که باعث قطع خون رسانی به زخم شقاق یا بیماری فیشر می گردد ولی بعد از تزریق این عضله ها از حالت اسپاسم خارج می شوند و به مرور زمان زخم شقاق درمان می شود.

درمان بیماری شقاق با لیزر

زمانی که درمان دارویی ​برای درمان شقاق حاد نتیجه ندهد ممکن است باعث به وجود آمدن شقاق مزمن شود که با عمل جراحی میتوان آن را برطرف نمود. در این روش بخشی ازعضله درون مقعد (اسفنکتر) برداشته می شود که باعث از بین رفتن اسپاسم و یا همان انقباض عضله مقعد می شود و درد بیمار را کاهش می دهد و زخم شقاق بهبود می یابد.