جهت رزرو نوبت و دریافت وقت معاینه لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید، مشاوران ما به زودی با شما تماس خواهند گرفت.

  درمان شقاق (fissure) با لیزر

  روش های درمان شقاق یا فیشر از جمله عمل جراحی شقاق با لیزر، بسته به وخامت اوضاع بیمار از طرف پزشک متخصص تجویز می‌شوند. قرص و دارو، پمادها، شیاف، جراحی و لیزر شقاق از جمله روش های درمان شقاق هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین روش درمان شقاق، عمل یا جراحی لیزر شقاق است. درمان با لیزر شقاق به دلیل مزایای آن مورد استقبال بسیاری از بیماران شقاق می‌باشد.

  چه زمانی لیزر شقاق موثر است؟

  هر فردی که دچار شقاق یا فیشر باشد، چون این بیماری ریشه طولانی تری داشته و سایر درمان ها جوابگو نیستند، نیاز است تا برای بهبودی از روش عمل جراحی لیزر شقاق استفاده کند. گاه ممکن است درمان های خانگی شقاق مقعدی یا درمان های دارویی کار ساز باشند، اما در بیماری شقاق مزمن معمولا به جراحی لیزر شقاق نیاز است. بسیاری از بیماران مبتلا به فیشر به دلیل درد و خونریزی، بی هوشی در حین عمل و... حاضر به عمل جراحی نیستند. در چنین شرایطی بیماران برای درمان می توانند از جراحی لیزر شقاق استفاده کنند.البته درمان با لیزر شقاق باید زیر نظر پزشک متخصص و با تجویز پزشک متخصص صورت گیرد. اما معمولا جراحی فیشر با لیزر برای بیشتر بیماران شقاق امکان پذیر است و با توجه به شدت بیماری فرد، تعداد جلسات لیزر شقاق  و درجه لیزر متفاوت خواهد بود.

  راه های لیزر شقاق

  در بیشتر موارد جراحی های لیزری شقاق، شقاق حاد با لیزر کم توان و شقاق مزمن با لیزر پر توان تحت درمان قرار می گیرند.

  لیزر کم توان یا مادون قرمز: لیزر کم توان در مراحل اولیه درمان شقاق با لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولا طی یک جلسه عمل جراحی انجام می‌شود. در برخی موارد، درمان شقاق با لیزر کم توان در کنار دارو درمانی پیگیری می‌شود.

  لیزر پرتوان یا کربن دی اکسید: لیزر پر توان زائده پوستی حاصل از زخم شقاق یا فیشر را از طریق برش و جراحی، به طور کامل از بین می‌برد. اگر به شقاق مزمن مبتلا هستید، فقط لیزر کربن دی اکسید است که می‌تواند در درمان قطعی زخم مقعدی شما نتیجه بخش باشد.

  درد و خونریزی شما در هر دو نوع لیزر شقاق (کم توان و پر توان)، به میزان ۷۰ درصد از درمان شقاق با عمل جراحی سنتی و فیشرکتومی (fissurectomy) کم تر می‌باشد.

  لیزر شقاق چگونه است؟

  در حین درمان با لیزر شقاق (fissure laser) با استفاده از دستگاه لیزری که مخصوص بیماری شقاق است، به بخش هایی از بدن که دچار شکاف، ترک و شقاق شده اند، نور لیزر تابانده می شود. نوری که از لیزر شقاق متصاعد شده و به بدن تابانده می شود، سلول های بازسازی و جوان سازی را تحریک می کند تا فردی که دچار شقاق شده بهبود یابد. پیش از شروع درمان با لیزر شقاق، معمولا از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کنند. عمل جراحی با لیزر شقاق بدون درد است و یا با احساس درد بسیار کمی همراه است. البته میزان درد بستگی به بیماری فرد مبتلا دارد و هر چه بیماری ریشه دار تر باشد، جراحی و درمان شقاق با لیزر نیز طولانی تر خواهد بود.

  مراقبت‌های بعد از لیزر شقاق

  بطور کلی لازم است تا بیمار قبل و بعد از جراحی فیشر با لیزر مواردی را رعایت کند تا زودتر درمان شود.رعایت و مراقبت‌های پس از لیزر شقاق باعث می‌شود تا احتمال بازگشت فیشر کمتر شود و به حداقل برسد.

  ورزش کردن

  ورزش کردن و داشتن تحرک بطور منظم بعد از عمل لیزر فیشر

  Drying the anus

  خشک نگه داشتن مقعد بعد از لیزر شقاق

  استفاده از مواد غذایی فیبر دار

  استفاده از مواد غذایی فیبر دار در قبل و بعد از درمان فیشر

  نشستن در سطل آب گرم

  نشستن در آب گرم که باعث تقویت عضلات تحتانی بیمار می‌شود.

  تفاوت جراحی سنتی و با لیزر شقاق

  عناوین جراحی سنتی جراحی با لیزر
  نیاز به بستری دارد ندارد
  درمان سرپایی ندارد دارد
  نیاز به بیهوشی دارد ندارد
  بی حسی موضعی دارد ندارد
  احتمال انتقال بیماری های عفونی دارد ندارد
  احتمال لخته شدن خون دارد ندارد
  نیاز به داروهای مسکن دارد ندارد
  احتمال بی اختیاری در دفع دارد ندارد

  ارتباط با کلینیک لیزر شفا

  • سعادت آباد:

   سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، مجتمع پایدار، طبقه چهارم واحد ۴۰۶ و واحد ۱۰۵

   درصورت داشتن هرگونه سوالی می توانید با شماره های بالا تماس بگیرید پزشکان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.

  رزرو نوبت و وقت مشاوره

   لیزر شقاق یا فیشر (fissure laser) یکی از کارامدترین روش های نوین عمل جراحی شقاق است که اثربخشی حیرت انگیزی در درمان شقاق دارد. لیزر درمانی در مقایسه با جراحی سنتی شقاق (که روشی ملال آور و زجرآور است) به مراتب درد کمتری داشته و با کمترین خونریزی همراه است.