هموروئید چیست؟

به ورم وآماس رگهای انتهای مقعد هموروئید یا بواسیر گفته میشود. هموروئید یکی از شایع ترین بیماری های مقعد می باشد که ممکن دردناک باشد. به راحتی میتوانید از وقوع آن و یا شدیدتر شدن آن پیشگیری کنید .سیاهرگهای خونی (وریدها) ممکن است درون مجرای مقعد (راست روده) دچار تورم شوند و باعث به وجود آمدن هموروئید داخلی شوند یا ممکن است در نزدیکی سوراخ مقعد باشند و  هموروئید خارجی را ایجاد کنند .این امکان وجود دارد که فرد به طور همزمان به هر دو نوع داخلی و خارجی هموروئید مبتلا شود و درمان این بیماری به این بستگی دارد که فرد دچار کدام یک از این دو نوع شده باشد.

 ( Internal Hemorrhoids) هموروئید داخلی

در بواسیر داخلی، به طور معمول خون تازه با رنگ روشن دیده میشود. در این نوع از بواسیر، رگهای دیواره ی روده دربخش راست روده (بخش انتهایی روده) دچار تورم می شوند که معمولا اندازه ی آنها کوچک می باشد. زمانی که اندازه ی بواسیر بزرگ شده باشد از داخل مقعد به بیرون می افتد که بسیار دردناک می باشد و ممکن است توسط ماهیچه های اسفنگتر (دریچه) مقعد تحت فشار بیشتری قرار بگیرند.اگر که خونرسانی به ناحیه متوقف بشود، باعث افزایش درد می شود. اگرهموروئید از مقعد خارج شده باشد ممکن است شاهد وجود موکوز بر روی مدفوع باشید.

 ( External hemorroids ) هموروئید خارجی

هموروئید خارجی ممکن است باعث برآمده شدن پوست مقعد شود که این برآمدگی دردناک نیز می باشد. به این حالت هموروئید ترومبوز شده هم می گویند.

انواع روش های درمانی هموروئید؟

برای درمان هموروئید در اندازه های زیر 1 تا 2 میلیمتر می توان از  درمان های دارویی کمک گرفت که یک درمان مسکن و ملین می باشد.ولی در مواردی که اندازه آنها بیش از 1 میلیمتر باشد که معمولاً همراه درد می باشند برای درمان این بیماری حتماً باید با جراحی انجام شود.جراحی با چاقو و لیزر امکان پذیر بوده که درمان با لیزر در میان انواع جراحی‌های هموروئیدی از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد . لیزر برای درمان تمامی انواع بواسیر مؤثر می باشد . دراین روش مادون قرمز با استفاده از تماس یک پروب کوچک در ناحیه‌ی بالایی عروق دچار تورم هموروئید و تاباندن نور مادون قرمز در زمان یک ثانیه، رگ بالایی هموروئید را منقبض و پس از آن منعقد می‌کنند تا خونرسانی به هموروئید قطع شود. به طور کلی حرارت ناشی از این نورباعث سوزاندن و خشک کردن این ناحیه می شود.در منزل به راحتی می توانید همروئید خارجی خود را درمان کنید. با اضافه کردن غذاهای حاوی فیبر بالا ، ملین های طبیعی مثل روغن زیتون و نوشیدن آب بیشتردر رژیم غذایی میتوانید فشاررا درهنگام دفع مدفوع کاهش دهید.خوردن غذاها و گیاهان نظیر میوه جات، سبزی تازه و حبوبات (گندم، ذرت و…) میتوانند احتمال مبتلا شدن به بواسیر را به طورچشمگیری کاهش دهند.برای برطرف کردن خارش ناحیه از پمادهای ضد خارش استفاده کنید.این درمان علاوه بر نوع خارجی هموروئید، برای هموروئید داخلی هم بسیار مفید می باشد.زمانی که هموروئید داخلی در فرد، پیشرفته وحاد شده باشد ممکن است به سایر روش های درمانی احتیاج پیدا کند.زمانی که هموروئید به درمان های خانگی پاسخ مناسبی ندهد، استفاده از روش جراحی پیشنهاد میشود.