درمان فیستول مقعد

 
به دهانه ای که در اطراف مقعد می باشد و گهگاه چرک از آن خارج می شود فیستول مقعدی گفته می شود. در سرتاسر روده بزرگ و خصوصاً در نزدیکی محل خارج شدن مدفوع (مقعد)، غده هایی وجود دارند که همانند غده های عرق، موظف ترشح موادی هستند که با توجه به نوع مواد مترشحه، وظیفه خود را در تامین سلامت کلی بدن اعمال می کنند. دهانه ی این غده ها درون روده باز می شود و ترشحات آن ها از این راه به داخل روده بزرگ تخلیه می گردد.

 آبسه اطراف مقعد چیست؟

اگر دهانه غده هایی که در مجاورت مقعد می باشند بسته شود، غده مبتلا به عفونت می شود و کم کم دچار تورم می شود و حاوی چرک خواهد شد. این حالت مسبب ایجاد آبسه در نزدیکی مقعد میشود .

فیستول اطراف مقعد چیست؟

بعد از تخلیه کردن ، آبسه به طور خود به خود یا توسط جراح، بعد از سپری کردن حدود دو هفته علائم کاملا از بین می روند و فرد سلامت کامل خود را به دست می آورد، ولی در بعضی بیماران دهانه ای که برای خارج شدن چرک به روش جراحی یا به طور خود به خود بوجود آمده است، باز می ماند. این دهانه در حقیقت توسط مجرای باریکی به روده بزرگ و مقعد راه دارد و همانند راهرو باریکی، پوست اطراف مقعد را به داخل روده بزرگ متصل می کند. به این مجرای باریک، فیستول اطراف مقعد گفته می شود. البته ممکن است فرد بیمار بدون سابقه مشهودی از علائم آبسه مقعدی، دچار فیستول شود. 

درمان فیستول مقعدی به کمک جراحی

برداشتن فیستول اطراف مقعد با کمک گرفتن از جراحی که به طور معمول این کار با بکارگیری بی حسی موضعی صورت می گیرد ممکن است در بعضی از موارد بیهوشی عمومی لازم شود. باتوجه به عمق درگیری، از روش های جراحی متفاوتی استفاده می شود. بعد از عمل جراحی، بیمار معمولا همان روز مرخص می شود.یکی از راه های مراقبت های بعد از عمل، نشستن در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین، سه الی چهار بار در روز و هر بار به مدت بیست دقیقه می باشد که به مدت دو هفته باید انجام شود. در صورت داشتن درد از داروی مسکن استفاده می شود. سایر مراقبت ها باتوجه به نظر جراح، برای بیمار شرح داده می شود.

درمان فیستول مقعدی به کمک لیزر

در این روش درمانی از لیزرهای پرتوان استفاده می شود و مراحل جراحی مانند جراحی باز می باشد.لیزر در هنگام برش و برداشتن زائده گوشتی انتهای عصب بریده شده را اصلاح و بازسازی می کند و در نتیجه بیمار پس از عمل درد نداشته و یا احساس درد بسیار کمی خواهد داشت.لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل را بازسازی می کند و در نتیجه خونریزی در زمان عمل کاهش میابد و این عمل بصورت سرپایی اجام می گیرد.دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد و احتیاج است بیمار فقط شب اول را استراحت کند.با کمک لیزر می توان به طور همزمان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق و فیستول را درمان نمود.لیزر محیط عمل را استریل کرده و سبب کاهش عفونت محل عمل میشود. قابل توجه است به همین دلیل احتمال انتقال بیماریهای ویروسی مانند: هپاتیت و ایدز به صفر میرسد.در زمان عمل لیزر به بافت اطراف صدمه نمیزند و مانند کوتر سبب نکروز نمیشود به همین دلیل درد بعد از عمل کاهش داشته و اسفنکتر مقعد اسیبی نمیبیند. این مزیت لیزر سبب کاهش عارضه بی اختیاری مقعد میشود.